От 19 до 23 ноември 2021 г. в Банско и в София се проведоха заседание на Финансовия комитет на Обединения институт за ядрени изследвания (ОИЯИ) и поредната сесия на Комитета на пълномощните представители (КПП) на правителствата на страните-членки на Обединения институт за ядрени изследвания. В работата им взеха участие председателят на Агенцията за ядрено регулиране Цанко Бачийски, който е пълномощен представител на България в ОИЯИ, директорът на ОИЯИ акад. Григорий Трубников, ръководството на института, официални лица.
Приети бяха отчетът за изпълнение на бюджета за 2020 г. и одитният доклад към него, както и нови разпоредби, отнасящи се до асоциираното членство в организацията и флага на ОИЯИ. Одобрени бяха бюджетът на ОИЯИ за 2022 г. и тригодишната бюджетна прогноза за периода 2023-2025 г.
Предоставена бе информация за научната дейност на института през 2020 г. Одобрени бяха усилията на учените, свързани с развитието на големите изследователски инфраструктурни проекти като: проекта NICA (Nuclotron-based Ion Collider fAсility) – най-амбициозният проект на ОИЯИ в момента, ускорителния комплекс DRIBs-III (Ускорителен комплекс на тежки йони), неутрино проекта Байкал, съоръжението IBR-2 (Импулсен бърз реактор), както и многофункционалния информационен изчислителен комплекс на ОИЯИ.
Единодушно бе гласувано приемането на Арабска Република Египет – до този момент асоцииран член на организацията, за пълноправен член на ОИЯИ.
Тържествен финал на събитието бе заключителната сесия на КПП, проведена на 23 ноември, на която почетен гост бе Президентът на Република България Румен Радев. Г-н Радев поздрави участниците в сесията, като подчерта, че международното научно сътрудничество и ядрената енергетика допринасят за устойчивото развитие и повишаване качеството на живот. В приветствието си държавният глава заяви, че вече 65 години ОИЯИ непрекъснато обогатява спектъра на научните изследвания, разширява научната инфраструктура и разгръща интензивно международно научно сътрудничество. Подчерта и че в момента 32-ма български представители от БАН, СУ „Св. Климент Охридски“, ПУ „Паисий Хилендарски“ и други научни организации от страната сътрудничат на института. Отбеляза, че провеждането на този форум в София е доказателство за приноса на България и нейните учени в дейността на института. Президентът изрази признателност към всички ръководители на програми и ментори от ОИЯИ за техните усилия, професионализъм и всеотдайност, с които подготвят младите хора и съхраняват научния ни потенциал.
На заключителната тържествена сесия бе приета Софийска декларация за ценностите на развитие на международната научно-техническа интеграция. В декларацията страните-членки изразяват своето общо съгласие да укрепват по-нататъшното развитие на ОИЯИ като международна междуправителствена научна организация, разпространението и обмена на опита на ОИЯИ в организирането на многостранни изследвания и широкомащабни научни проекти на базата на принципите на ОИЯИ, които обезпечават високо ниво и конкурентноспособност на научните резултати и интеграция със световната наука. Държавите от организацията ще се стремят да засилят ролята на ОИЯИ като уникална интеграционна площадка за развитие на съвременните инструменти в сферата на научната дипломация, научното просветителство и междукултурния обмен.