Проведе се първата Международна конференция за малки модулни реактори

От 21 до 25 октомври във Виена се проведе първата Международна конференция за малки модулни реактори и техните приложения, организирана от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Във форума участваха повече от 1200 участници от близо 100 страни. Конференцията беше проведена в решаващ момент на фона на новия световен консенсус относно необходимостта от увеличаване на дела на ядрената енергия за постигане на нетни нулеви емисии до 2050 г.

Малките модулни реактори (ММР) са проектирани да произвеждат обикновено не повече от 300 MW(e), като техният размер ги прави добър вариант за разполагане в отдалечени райони и региони с по-малки електрически мрежи. Проектът им позволява различните модули да бъдат фабрично сглобени преди транспортиране до местата за инсталиране, което потенциално намалява времето, необходимо за тяхното изграждане.

Очаква се производството на ядрена енергия да се разшири значително до средата на века, като според МААЕ универсалните ММР ще представляват голяма част от реакторния парк на бъдещето.

„Главният сценарий на последните прогнози на МААЕ предвижда капацитетът за производство на ядрена електрическа енергия през 2050 г. да бъде два и половина пъти по-голям от днешния. Предвижда се една четвърт от този нов капацитет да идва от ММР“, каза генералният директор на МААЕ Рафаел Мариано Гроси.

Конференцията включваше панелни дискусии по четири основни теми: проекти на ММР, технологии и горивни цикли; законодателни и регулаторни рамки; безопасност и сигурност; и възможности за улесняване на внедряването на ММР.

От българска страна в международния форум участие взеха председателят на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) Цанко Бачийски, директорът на дирекция „Анализи и оценки на безопасносттта“ Елизабет Цветанова и представител на АЕЦ „Козлодуй“.

Преди конференцията г-н Бачийски взе участие в третата пленарна среща по Инициативата за ядрена хармонизация и стандартизация, която е създадена от генералния директор на МААЕ в подкрепа на хармонизирането и стандартизирането на регулаторните и индустриални подходи за улесняване на безопасното и успешно внедряване на ММР по света. Този процес обединява ядрените регулаторни органи и компании от цял свят от ядрения сектор, както и международни организации и промишлени асоциации. Целта на третата пленарна среща е да се направи равносметка на вече свършената работа, да се отчете напредъка, както и трудностите при нейната реализация, да се дискутират нерешените въпроси и да се планират бъдещи действия, където е необходимо. България е активен участник в Инициативата, като представител на АЯР е включен в Работна група 2 „Предлицензионен регулаторен преглед на ММР“.