Приключи мисията на МААЕ за преглед на регулаторната рамка на България в ядрената сфера

Днес, 29.11.2024 г., се състоя официалното закриване на партньорската проверка за преглед на регулаторната дейност на България в областта на ядрената безопасност, радиационната защита и управлението на радиоактивни отпадъци.

В заключение екипът от експерти на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) заяви, че България има всеобхватна и стабилна регулаторна рамка за ядрена и радиационна безопасност. Мисията установи, че цялостното представяне на регулаторната система на България може да бъде подобрено с приемането на национална политика и стратегия за безопасност в съответствие със стандартите за безопасност на МААЕ.

Партньорската проверка за регулаторен преглед (IRRS мисия) беше проведена по искане на правителството на България, домакини на която бяха Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) и Министерството на здравеопазването (МЗ).  От 17 до 29 ноември мисията осъществи преглед на българската национална регулаторна рамка за ядрена и радиационна безопасност, безопасното управление на радиоактивни отпадъци и транспортната безопасност.

Целта на IRRS мисията е да подобри ефективността на националните правни и регулаторни инфраструктури, прилагайки стандартите за безопасност на МААЕ и международните добри практики, като същевременно потвърждават отговорността на всяка държава за гарантиране на ядрена и радиационна безопасност. Това е втората пълномащабна IRRS мисия за България от началото на IRRS програмата на МААЕ през 2006 г.

Екипът на IRRS мисията включваше 16 експерти от 15 държави-членки, двама наблюдатели и трима представители на МААЕ.

По време на 12-дневната мисия екипът от международни експерти проведе срещи със служители на АЯР и МЗ, участва в инспекции в АЕЦ „Козлодуй“, Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“ (ДП РАО) в Козлодуй, „Контролтест“ – компания, работеща в областта на разрушителния и безразрушителния контрол,  Theta Consult – работеща в областта на радиационния контрол и радиационната защита, и Acibadem City Clinic.

В България ядрената енергия осигурява около 40% от електроенергията в страната чрез АЕЦ „Козлодуй“ чрез два реактора с вода под налягане, всеки от които с инсталирана мощност 1000 MWe. Съгласно българската ядрена програма се планира строежа на две нови ядрени мощности на площадката на АЕЦ „Козлодуй“, използвайки технологията АР1000. В страната ядрени и радиационни технологии се използват още в медицината, промишлеността и научните изследвания.

„България разполага с цялостна и утвърдена регулаторна инфраструктура за ядрена и радиационна безопасност. Предизвикателство за Агенцията за ядрено регулиране ще бъде подготовката за осъществяване на регулаторен контрол във връзка с очакваното разширяване на ядрената програма на България“, каза ръководителят на екипа на IRRS мисията Зия Хюсеин Шах, генерален директор на Пакистанския ядрен регулаторен орган (PNRA). „Препоръчваме България да подобри допълнително своята рамка за радиационна защита, особено в медицинския сектор.“

Екипът на IRRS мисията отбеляза, че АЯР има култура на непрекъснато усъвършенстване и е опитен и компетентен регулатор, който изпълнява законовите си задължения без допускане на външно влияние. Идентифицирани бяха и няколко области на добро представяне в това число:

  • Комуникационната политика на АЯР, чрез която активно се привличат ключови заинтересовани страни посредством уебсайт, социални медии и редовни пресконференции, на които се предоставя актуална информация за ядрената и радиационна безопасност в България.
  • Ежедневните комуникации между инспекторите и представителите на ръководството на АЯР гарантират, че регулаторът по всяко време е информиран относно състоянието на безопасността на ядрените инсталации, което позволява навременни реакции при необходимост.
  • АЯР поддържа изчерпателен регистър и база данни на източниците на йонизиращо лъчение (ИЙЛ) с данни, въведени от лицензиантите, което позволява на регулаторът систематично да проверява състоянието на ИЙЛ в съоръженията и да проследява вноса и износа на тези източници в реално време.
  • Наредбата, регулираща осигуряване на защита по време на медицинско облъчване, очертава разпоредбите, обосноваващи медицинското облъчване, включващо както лекаря, даващ предписанието, така и практикуващия радиолог, особено в случаи на фетуси, деца и асимптоматични лица.

В заключителния доклад от мисията към правителството бяха отправени препоръки и предложения за подобряване на регулаторната рамка, които включват:

  • Приемане на национална политика и стратегия за безопасност, съдържаща всички елементи в съответствие със стандартите за безопасност на МААЕ.
  • Адекватно увеличаване на бюджета на АЯР с цел да бъдат обезпечени регулаторните дейности, свързани с планираното разширяване на ядрената програма на България.
  • Гарантиране наличието на цялостна дългосрочна стратегия за развитие на човешките ресурси за АЯР и МЗ, в която да е предвидено адекватно възнаграждение на персонала на регулаторния орган, сравнимо с възнагражденията на други национални организации в ядрената област.
  • Финализиране на прегледа на Стратегията за управление на отработеното ядрено гориво и радиоактивните отпадъци.

Към АЯР и МЗ също бяха отправени препоръки и предложения, а именно:

  • АЯР трябва да проведе независима оценка на ръководството за безопасност и културата на безопасност в цялата организация.
  • АЯР трябва да обмисли въвеждането на процеси на преглед и ревизия на наредбите и ръководствата по систематичен и навременен начин.
  • МЗ трябва да обмисли разработването на регулиращи ръководства за освобождаване на пациенти, които са били подложени на терапевтични радиологични процедури с имплантирани закрити източници.

В заключение г-н Цанко Бачийски, председател на АЯР, каза: „Изказваме нашата сърдечна благодарност към екипа на IRRS мисията и българските партньори за всеотдайните им усилия през последните две седмици“, и добави: „IRRS мисията потвърждава нашия ангажимент за непрекъснато подобряване на ядрената и радиационната безопасност. АЯР ще използва резултатите от мисията за по-нататъшно укрепване на регулаторните способности и националната инфраструктура за безопасност”.

Окончателният доклад на екипа на IRRS мисията ще бъде предоставен на правителството на България след около три месеца.

Стандарти за безопасност на МААЕ

Стандартите за безопасност на МААЕ предоставят стабилна рамка от основни принципи, изисквания и насоки за осигуряване на безопасността. Те отразяват международния консенсус и служат като глобална насока за защита на хората и околната среда от вредното въздействие на йонизиращото лъчение.