Встъпително изявление на Генералния директор на МААЕ към Управителния съвет

На 02.03.2022 г. на интернет страницата на Международната Агенция за Атомна Енергия (МААЕ) е публикувано встъпително изявление на Генералния директор на МААЕ към Управителния съвет относно безопасността и сигурността на ядрените съоръжения в Украйна. Превод на изявлението е направен в текста по-долу.
„Г-н Председател,
Срещаме се днес, за да обсъдим последствията от конфликта в Украйна за ядрената безопасност, сигурността и гаранциите в резултат от военната операция на Руската Федерация, която започна на 24 февруари.
Ситуацията в Украйна е безпрецедентна и аз продължавам да съм сериозно загрижен. Това е първият път, в който се случва военен конфликт сред съоръженията на голяма установена ядрена програма, която в този случай включва и площадката на аварията от 1986 г. в Чернобилската АЕЦ.
Безопасността и сигурността на ядрени съоръжения, както и на ядрен и друг радиоактивен материал в Украйна, не трябва при никакви обстоятелства да бъдат застрашени.
Призовал съм за въздържане от всякакви мерки или действия, които могат да застрашат сигурността на ядрен или друг радиоактивен материал и безопасната експлоатация на което и да е ядрено съоръжение в Украйна, защото всеки инцидент от подобно естество може да предизвика тежки последствия, утежняващо човешко страдание и вреда за околната среда.
В тази връзка е задължително да се осигури това, че смелите хора, които експлоатират, регулират, инспектират и оценяват ядрените съоръжения в Украйна могат да продължат да вършат тяхната незаменима работа безопасно, безпрепятствено и без ненужно напрежение.
От началото на конфликта, МААЕ следи безопасността и сигурността на ядрените съоръжения в Украйна. Чрез Аварийния център на МААЕ ние получаваме актуална информация от нашата ответна страна в украинския регулаторен орган, което ни позволява да публикуваме периодични актуализиращи съобщения на нашата интернет страница.
Въпреки извънредните обстоятелства на въоръжен конфликт, водещ до увеличаване на предизвикателствата и опасностите, атомните електроцентрали в Украйна работят нормално.
Но докато ние използваме изрази като „нормална експлоатация“ в технически контекст, искам да подчертая, че няма нищо нормално в обстоятелствата, при които професионалистите от четирите атомни електроцентрали в Украйна успяват да поддържат работоспособността на реакторите, които произвеждат половината от електроенергията в Украйна.
Вчера Русия ни информира, че нейните военни сили са установили контрол върху територията около АЕЦ Запорожие, най-голямата атомна електроцентрала в Украйна, в която се намират 6 от общо 15-те ядрени реактора в експлоатация в страната.
От критична важност е въоръжения конфликт и наземните действия около АЕЦ Запорожие и което и да е друго ядрено съоръжение в Украйна по никакъв начин да не прекъсват или застрашават съоръженията или хората, работещи в и около тях.
Руските сили са установили контрол над всички съоръжения на Държавно специализирано предприятие „Чернобилска атомна електроцентрала“, разположена в забранената зона. Не са докладвани жертви или повреди на индустриалната площадка. Докато повишените нива на радиация, първоначално измерени на площадката, най-вероятно се дължат на движението на тежки военни транспортни средства, които нарушават горния почвен слой, МААЕ е оценила, че нивата остават достатъчно ниски и не представляват риск за населението.
От изключителна важност е персоналът, работещ в Специализирано предприятие „Чернобилска атомна електроцентрала“ да може да изпълнява своите дейности безопасно и ефективно и че личното им благосъстояние е гарантирано от тези, които са установили контрол.
Вчера получих писмо от украинския регулаторен орган с молба за оказване на незабавна помощ за осигуряване на безопасността на Чернобилската атомна електроцентрала и другите ядрени съоръжения в страната. Провеждам консултации с цел да отговоря на тази молба за оказване на помощ.
Г-н Председател,
В неделя украинския регулаторен орган информира Агенцията, че през нощта руски ракети са ударили площадката на съоръжение за радиоактивни отпадъци в Киев. Не са докладвани повреди на сградите или индикации за радиоактивни изхвърляния.
Ударът се е случил ден след като регулаторът информира, че е повреден електрически трансформатор в подобно съоръжение, намиращо се близо до североизточния град Харков, като отново не е докладвано за радиоактивно изхвърляне. Подобни съоръжения обикновено съхраняват излезли от употреба радиоактивни източници и други нискоактивни отпадъци от болници и предприятия.
Двата инцидента подчертават риска, че съоръжения с радиоактивен материал могат да пострадат по време на въоръжен конфликт с потенциални тежки последствия.
В тази връзка е необходимо и спешно да се поднови призивът към всички държави без изключение да потвърдят тяхната обвързаност да спазват международния закон и да изпълняват задълженията, за които са се съгласили когато на генералната конференция на МААЕ през 2009 г. е прието решение за препотвърждаване на резолюциите, приети през 1985 г. и 1990 г., казващи че „всяка въоръжена атка или заплаха срещу ядрени съоръжения предназначени за мирно използване представлява нарушение на принципите на Хартата на ООН, международния закон и Статута на Агенцията.“
Днес, тази обвързаност придобива усещане за дълбоко морално значение.
Г-н Председател,
Една ядрена авария може да има сериозно вличние отвъд границите на държавата, в която е възникнала и светът разчита на МААЕ да предоставя точна и навременна информация.
Ключов източник на информация за МААЕ е украинският регулаторен орган. Способността на Украйна да осигурява точни и пълни данни за безопасността и сигурността при експлоатацията на всички ядрени съоръжения в Украйна не трябва да бъде прекъсвана, възпрепятствана или повлиявана.
Това е особено критично по време на въоръжен конфликт, който увеличава риска от ядрени аварии и затруднява ответните действия.
В основата на ядрената безопасност са трите основни функции на безопасност: Локализиране, Контрол и Охлаждане. По-конкретно това означава следното:
– Физическата цялост на съоръженията – независимо дали е реактора, басейните за гориво или хранилищата за радиоактивни отпадъци – трябва да се поддържа.
– Всички системи и оборудване за безопасност и сигурност трябва да са работоспособни по всяко време.
– Експлоатиращият персонал трябва да може да изпълнява своите задължения, свързани с безопасността и сигурността, и трябва да е способен да взима свободно решения без ненужен натиск.
– Трябва да има надеждно външно захранване от мрежата за всички площадки на ядрени съоръжения.
– Трябва да има непрекъсната логистична верига за доставки от и към площадките.
– Трябва да има ефективни системи за радиационен мониторинг на и извън площадките, както и мерки за аварийна готовност и реагиране.
– И последно, трябва да има надеждна комуникация с регулатора и другите.
Г-н Председател,
Дотук описах наблюденията на Агенцията върху безопасността и сигурността на ядрените съоръжения в Украйна. По отношение на гаранциите, нека да Ви информирам, че гаранциите в Украйна са в рамките на Всеобхватното споразумение за гаранциите и Допълнителния протокол на Украйна и че Агенцията продължава своите дейности по гаранциите.
Ще продължа да информирам Борда относно изпълнението на задълженията на Агенцията по отношение на ядрената безопасност, сигурност и гаранциите в Украйна.
Уникалният мандат на МААЕ я прави единствената независима международна техническа организация, осигуряваща периодична актуализирана информация относно безопасността и сигурността на ядрените съоръжения в Украйна. Във време на гоялма несигурност, този аспект от работата на МААЕ е незаменим.
Дами и господа,
Нека да завърша, казвайки следното: най-доброто действие за осигуряване на безопасността и сигурността на ядрените съоръжения в Украйна и хората там е въоръженият конфликт да спре сега.
Благодаря Ви.“
Пълният текст се намира на адрес: https://www.iaea.org/newscenter/statements/iaea-director-generals-introductory-statement-to-the-board-of-governors-02-03-2022