Председателят на АЯР Цанко Бачийски взе участие в международна ядрена конференция

На 10 и 11 април 2025 г. в София се проведе Четвъртата международна ядрена конференция, посветена на малките модулни реактори (ММР) и напредналите ядрени технологии за индустриални приложения. Конференцията бе организирана от Българския енергиен и минен форум и Канадската търговска палата в България. Конференцията събра на едно място представители на европейските институции, енергийни и научни организации от страната и представители на индустрията, обединени от общия интерес към внедряването на иновативни ММР технологии.

Като част от програмата на събитието председателят на Агенцията за ядрено регулиране г-н Цанко Бачийски участва в интервю на сцената, посветено на предизвикателствата пред АЯР при потенциалното лицензиране на ММР у нас. Той подчерта, че АЯР отчита нарастващия интерес към ММР в световен мащаб и че агенцията активно се подготвя за изграждането на необходимия капацитет в тази насока. Г-н Бачийски отбеляза активната роля на правителството в обезпечаването на нужните ресурси за укрепването на административния капацитет на АЯР.

 

Трима души, седнали на сцена с микрофони, участват в панелна дискусия на конференцията.

 

 

Трима души седят на сцената и водят дискусия по време на конференцията, с презентационен екран на заден план.

АЯР и Комисията за ядрено регулиране на САЩ провеждат съвместно регионално обучение по реакторната технология АР-1000

Агенцията за ядрено регулиране и Комисията за ядрено регулиране на САЩ (USNRC) организират съвместно регионално обучение по реакторната технология АР-1000, което ще се проведе от 7 до 16 април в София. Това е първото подобно обучение, което се провежда в Европа. Курсът се води от инструктори от Техническия обучителен център на USNRC, а в обучението участват 30 експерти от ядрените регулатори на България, Украйна, Словакия, Словения и Швеция.

Регионалният курс беше открит от председателя на Агенцията за ядрено регулиране г-н Цанко Бачийски, шарже д’афера на посолството на САЩ в България г-жа Сюзън Фалатко и председателя на USNRC г-н Дейвид A. Райт, който приветства участниците виртуално.

Обучението е част от подкрепата, която Комисията за ядрено регулиране на САЩ оказва на Агенцията за ядрено регулиране за изграждане на необходимия административен и технически капацитет за посрещане на предизвикателствата, свързани с развитието на ядрената програма на България.

 

Група хора позира в конферентна зала; лице се появява на видео екран на заден план.

 

 

Панелна дискусия с петима експертиза и лектор на подиум, в конферентна зала.

 

 

Участващите в зала за конференции слушат презентация на прожекционен екран.

АЯР се включи в централизираната кампания за студентски стажове в държавната администрация

За поредна година  Агенцията за ядрено регулиране ще приеме на стаж студенти в рамките на Централизираната кампания за студентски стажове в държавната администрация.

Обявените позиции за стажанти за 2025 г. са общо 3 в областите технически и природни науки, математика и информатика. Целта на стажовете е студентите да се запознаят с реалното изпълнение на функциите на АЯР и по-конкретно с дейностите на дирекцията, в която са избрали да проведат стажа си.

Кандидатстването за позициите става чрез Портал за студентски стажове в администрацията, където има подробна информация и указания за процеса на кандидатстване, подбора и провеждането на стажовете. Срокът за кандидатстване е от 25 март до 11 май 2025 г.

Стажовете в АЯР ще са с продължителност 10 работни дни и ще се проведат в периода от 1 юли до 30 септември 2025 г.

Очакваме ви!

АЯР получи окончателния доклад от мисията на МААЕ за преглед на регулаторната рамка на България в ядрената сфера

От 17 до 29 ноември 2024 г. по искане на правителството на България беше проведена партньорска проверка за преглед на регулаторната дейност на страната в областта на ядрената безопасност, радиационната защита и управлението на радиоактивни отпадъци (IRRS мисия). Домакини на мисията бяха Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) и Министерството на здравеопазването (МЗ).

Доклад на Международната мисия за преглед на регулиращата дейност в България (IRRS Mission)-2024 г.

 

Председателят на АЯР представи националния доклад на България по Единната конвенция за безопасност при управление на ОЯГ и безопасност при управление на РАО

От 17 до 28 март 2025 г. във Виена се провежда 8-мият преглед на страните по Единната конвенция за безопасност при управление на отработено гориво и безопасност при управление на радиоактивни отпадъци (Единната конвенция). На срещата се разглеждат националните доклади по изпълнение на задълженията по Конвенцията от държавите, които са я ратифицирали. Председателят на Агенцията за ядрено регулиране г-н Цанко Бачийски ръководи българската делегация за прегледа, която включва представители на АЯР, Министерството на външните работи, Министерството на енергетиката, „АЕЦ Козлодуй“ ЕАД и Държавното предприятие „Радиоактивни отпадъци“ (ДПРАО).

На 19 март г-н Бачийски представи националния доклад на Република България, отразяващ актуалното състояние, постиженията и предизвикателствата пред безопасното управление на отработеното гориво и радиоактивните отпадъци в България. По време на проведената след презентацията дискусия, членовете на българската делегация отговориха на над 20 въпроса, поставени от представители на страните по Единната конвенция.

В заключенията на групата по преглед на българския доклад, се призна като добра практика изграждането и експлоатацията на Съоръжението за плазмено изгаряне за обработката на радиоактивни отпадъци от ДПРАО. Съоръжението е посочено като пример за внедряването на иновативни технологии в управлението на радиоактивните отпадъци, което позволява съществено редуциране на обемите на радиоактивните отпадъци и получаването на химически и механично стабилен продукт за последващо съхранение.

Подчертаха се и две области на добро изпълнение от страна на България:

– Изграждането на електронен регистър за отчет и контрол на източници на йонизиращи лъчения, който предоставя възможността за регистрация и проследимост в реално време на тези източници. Така се оптимизира оперативното взаимодействие и комуникацията между АЯР и предприятията, извършващи дейности с ИЙЛ и се автоматизират процесите по обмен на информация, свързана с текущия контрол и инвентаризацията на ИЙЛ;

– Устойчивото практическо прилагане на концепцията за освобождаване на материали от регулаторен контрол в процеса на извеждане от експлоатация.

Предизвикателството пред България до следващия преглед по Единната конвенция е окончателното приемане на актуализираната Стратегия за управление на отработено ядрено гориво и радиоактивни отпадъци в България – Национална програма по смисъла на Директива 2001/70/Евратом.

В заключенията на доклада на Групата по 8-ия преглед се посочва, че България има изградена законодателна и нормативна рамка за управление на ОЯГ и РАО в съответствие със стандартите по безопасност на Международната агенция за атомна енергия, както и че България потвърждава твърдия си ангажимент за изпълнение на задълженията си по Единната конвенция.

 

Председателят на АЯР произнася реч от трибуна пред официални лица. На заден план се проектират презентации на голям екран.

Делегация на АЯР беше на посещение в гръцкия регулаторен орган

На 5 и 6 март 2025 г. делегация от Агенция за ядрено регулиране, водена от председателя г-н Цанко Бачийски, беше на посещение в Комисията за атомна енергия на Гърция (EEAE) по покана на г-н Христос Хусиядас, председател на гръцкия регулаторен орган.

Визитата е част от продължаващото сътрудничество на двете страни в областта на ядрената безопасност и радиационната защита.

По време на посещението двата регулатора обмениха опит и добри практики, обсъдиха предизвикателствата и развитието в областта на радиационната защита и управлението на радиоактивните отпадъци.

Делегацията на АЯР посети Националния център за научни изследвания „Демокритос“, който е най-големият мултидисциплинарен изследователски център в Гърция, включващ 7 института с над 500 души научен екип. Именно там е разположен изследователският реактор GRR-1 с мощност 5 MW, който е в състояние на „удължено спиране“ (еxtended shutdown).

Част от програмата беше и посещение на съоръжението за временно съхранение на радиоактивни отпадъци, където в момента се извършва характеризирането на т.нар. исторически отпадъци чрез проект, ръководен от EEAE.

 

Петима души седят около конферентна маса, участват в среща или презентация.
Група лица в бизнес облекло, позиционирани в заседателна зала с кръгло лого на стената.
Двама мъже в костюми стоят един до друг, държейки трофей; на масата пред тях са разположени гръцко и българско знаме.

Постъпи заявление за избор на площадка на ново ядрено съоръжение

На 18.02.2025 г. в АЯР постъпи заявление от „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД за издаване на разрешение за определяне местоположението на ядрено съоръжение (8-ми блок). Към заявлението са приложени редица документи, които ще бъдат предмет на преглед и оценка за съответствие с изискванията на ЗБИЯЕ и наредбите по неговото прилагане. Подаденото заявление се явява първата стъпка от цялостния процес по лицензиране на ново ядрено съоръжение. Предстои в АЯР да бъде изготвена програма за комплексен преглед и оценка на постъпилото заявление и приложените към него документи.

Информация във връзка с настъпило събитие в АЕЦ „Чернобил“

На 14.02.2025 г. в Агенцията за ядрено регулиране е получена информация от Международната агенция за атомна енергия във връзка със събитие в АЕЦ „Чернобил“. В 01:54 часа местно време летателен апарат е паднал върху новоизграденото защитно покритие, под което е разположен саркофагът на авариралото през 1986 г. съоръжение. Основната функция на защитното покритие е да ограничава разпространението на радиоактивни вещества на площадката на съоръжението при извършването на възстановителните дейности. В резултат от удара е повреден най-външният слой от обшивката на защитното покритие и е предизвикано горене на изолацията, намираща се под тази обшивка. Предприети са необходимите действия за овладяване на горенето, в резултат на които пожарът е потушен. Към настоящия момент не е регистрирано повишение в стойностите на радиационния фон на площадката на АЕЦ „Чернобил“. Не се очаква събитието да доведе до възможност за възникване на трансграничен пренос на радиоактивни вещества, което да доведе до промяна в радиационната обстановка на територията на Република България.

От началото на събитието не са регистрирани промени в радиационната обстановка на територията на Република България.

Проведе се годишната пресконференция на Агенцията за ядрено регулиране

Днес, 12 февруари 2025 г., се състоя традиционната годишна пресконференция на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР). В своето изложение председателят на АЯР г-н Цанко Бачийски представи основни акценти в дейността на агенцията през изминалата година.

Сред основните теми, които председателят включи в своето експозе, бяха резултатите от проведено социологическо проучване за разпознаваемостта на Агенцията за ядрено регулиране, успешно протеклата партньорска проверка за преглед на регулаторната дейност на България в областта на ядрената безопасност, радиационната защита и управлението на радиоактивни отпадъци. Цанко Бачийски отново акцентира върху въпроса с недостига на квалифицирани кадри в ядрения сектор и усилията, които агенцията полага за неговото решаване.

Събитието беше уважено от голям брой журналисти, които имаха възможност да зададат своите въпроси към ръководството на АЯР. Част от темите, които журналистическите въпроси изведоха на преден план, бяха свързани с прехода на блок 5 на АЕЦ „Козлодуй“ към нов тип ядрено гориво, лицензионния процес на нови ядрени мощности, изграждането и въвеждането в експлоатация на Националното хранилище за ниско и средноактивни радиоактивни отпадъци, както и въпроси, свързани с безопасното използване на източници на йонизиращи лъчения.

 

Конферентна зала. Участници седят около маса с форма на буквата "П". Микрофони и табелки с имена пред тях.

 

 

Група хора заседават около конферентна маса; камери и журналисти показват събитието.

Приключи мисията на МААЕ за преглед на регулаторната рамка на България в ядрената сфера

Днес, 29.11.2024 г., се състоя официалното закриване на партньорската проверка за преглед на регулаторната дейност на България в областта на ядрената безопасност, радиационната защита и управлението на радиоактивни отпадъци.

В заключение екипът от експерти на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) заяви, че България има всеобхватна и стабилна регулаторна рамка за ядрена и радиационна безопасност. Мисията установи, че цялостното представяне на регулаторната система на България може да бъде подобрено с приемането на национална политика и стратегия за безопасност в съответствие със стандартите за безопасност на МААЕ.

Партньорската проверка за регулаторен преглед (IRRS мисия) беше проведена по искане на правителството на България, домакини на която бяха Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) и Министерството на здравеопазването (МЗ).  От 17 до 29 ноември мисията осъществи преглед на българската национална регулаторна рамка за ядрена и радиационна безопасност, безопасното управление на радиоактивни отпадъци и транспортната безопасност.

Целта на IRRS мисията е да подобри ефективността на националните правни и регулаторни инфраструктури, прилагайки стандартите за безопасност на МААЕ и международните добри практики, като същевременно потвърждават отговорността на всяка държава за гарантиране на ядрена и радиационна безопасност. Това е втората пълномащабна IRRS мисия за България от началото на IRRS програмата на МААЕ през 2006 г.

Екипът на IRRS мисията включваше 16 експерти от 15 държави-членки, двама наблюдатели и трима представители на МААЕ.

По време на 12-дневната мисия екипът от международни експерти проведе срещи със служители на АЯР и МЗ, участва в инспекции в АЕЦ „Козлодуй“, Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“ (ДП РАО) в Козлодуй, „Контролтест“ – компания, работеща в областта на разрушителния и безразрушителния контрол,  Theta Consult – работеща в областта на радиационния контрол и радиационната защита, и Acibadem City Clinic.

В България ядрената енергия осигурява около 40% от електроенергията в страната чрез АЕЦ „Козлодуй“ чрез два реактора с вода под налягане, всеки от които с инсталирана мощност 1000 MWe. Съгласно българската ядрена програма се планира строежа на две нови ядрени мощности на площадката на АЕЦ „Козлодуй“, използвайки технологията АР1000. В страната ядрени и радиационни технологии се използват още в медицината, промишлеността и научните изследвания.

„България разполага с цялостна и утвърдена регулаторна инфраструктура за ядрена и радиационна безопасност. Предизвикателство за Агенцията за ядрено регулиране ще бъде подготовката за осъществяване на регулаторен контрол във връзка с очакваното разширяване на ядрената програма на България“, каза ръководителят на екипа на IRRS мисията Зия Хюсеин Шах, генерален директор на Пакистанския ядрен регулаторен орган (PNRA). „Препоръчваме България да подобри допълнително своята рамка за радиационна защита, особено в медицинския сектор.“

Екипът на IRRS мисията отбеляза, че АЯР има култура на непрекъснато усъвършенстване и е опитен и компетентен регулатор, който изпълнява законовите си задължения без допускане на външно влияние. Идентифицирани бяха и няколко области на добро представяне в това число:

  • Комуникационната политика на АЯР, чрез която активно се привличат ключови заинтересовани страни посредством уебсайт, социални медии и редовни пресконференции, на които се предоставя актуална информация за ядрената и радиационна безопасност в България.
  • Ежедневните комуникации между инспекторите и представителите на ръководството на АЯР гарантират, че регулаторът по всяко време е информиран относно състоянието на безопасността на ядрените инсталации, което позволява навременни реакции при необходимост.
  • АЯР поддържа изчерпателен регистър и база данни на източниците на йонизиращо лъчение (ИЙЛ) с данни, въведени от лицензиантите, което позволява на регулаторът систематично да проверява състоянието на ИЙЛ в съоръженията и да проследява вноса и износа на тези източници в реално време.
  • Наредбата, регулираща осигуряване на защита по време на медицинско облъчване, очертава разпоредбите, обосноваващи медицинското облъчване, включващо както лекаря, даващ предписанието, така и практикуващия радиолог, особено в случаи на фетуси, деца и асимптоматични лица.

В заключителния доклад от мисията към правителството бяха отправени препоръки и предложения за подобряване на регулаторната рамка, които включват:

  • Приемане на национална политика и стратегия за безопасност, съдържаща всички елементи в съответствие със стандартите за безопасност на МААЕ.
  • Адекватно увеличаване на бюджета на АЯР с цел да бъдат обезпечени регулаторните дейности, свързани с планираното разширяване на ядрената програма на България.
  • Гарантиране наличието на цялостна дългосрочна стратегия за развитие на човешките ресурси за АЯР и МЗ, в която да е предвидено адекватно възнаграждение на персонала на регулаторния орган, сравнимо с възнагражденията на други национални организации в ядрената област.
  • Финализиране на прегледа на Стратегията за управление на отработеното ядрено гориво и радиоактивните отпадъци.

Към АЯР и МЗ също бяха отправени препоръки и предложения, а именно:

  • АЯР трябва да проведе независима оценка на ръководството за безопасност и културата на безопасност в цялата организация.
  • АЯР трябва да обмисли въвеждането на процеси на преглед и ревизия на наредбите и ръководствата по систематичен и навременен начин.
  • МЗ трябва да обмисли разработването на регулиращи ръководства за освобождаване на пациенти, които са били подложени на терапевтични радиологични процедури с имплантирани закрити източници.

В заключение г-н Цанко Бачийски, председател на АЯР, каза: „Изказваме нашата сърдечна благодарност към екипа на IRRS мисията и българските партньори за всеотдайните им усилия през последните две седмици“, и добави: „IRRS мисията потвърждава нашия ангажимент за непрекъснато подобряване на ядрената и радиационната безопасност. АЯР ще използва резултатите от мисията за по-нататъшно укрепване на регулаторните способности и националната инфраструктура за безопасност”.

Окончателният доклад на екипа на IRRS мисията ще бъде предоставен на правителството на България след около три месеца.

Стандарти за безопасност на МААЕ

Стандартите за безопасност на МААЕ предоставят стабилна рамка от основни принципи, изисквания и насоки за осигуряване на безопасността. Те отразяват международния консенсус и служат като глобална насока за защита на хората и околната среда от вредното въздействие на йонизиращото лъчение.

 

Двама души в официално облекло обменят сертификат пред празен екран.

 

 

Панел заседава на конферентна маса с проектирана на екранна презентация на тема "Мисия IRRS България".