Приключи мисията на МААЕ за преглед на регулаторната рамка на България в ядрената сфера

Днес, 29.11.2024 г., се състоя официалното закриване на партньорската проверка за преглед на регулаторната дейност на България в областта на ядрената безопасност, радиационната защита и управлението на радиоактивни отпадъци.

В заключение екипът от експерти на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) заяви, че България има всеобхватна и стабилна регулаторна рамка за ядрена и радиационна безопасност. Мисията установи, че цялостното представяне на регулаторната система на България може да бъде подобрено с приемането на национална политика и стратегия за безопасност в съответствие със стандартите за безопасност на МААЕ.

Партньорската проверка за регулаторен преглед (IRRS мисия) беше проведена по искане на правителството на България, домакини на която бяха Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) и Министерството на здравеопазването (МЗ).  От 17 до 29 ноември мисията осъществи преглед на българската национална регулаторна рамка за ядрена и радиационна безопасност, безопасното управление на радиоактивни отпадъци и транспортната безопасност.

Целта на IRRS мисията е да подобри ефективността на националните правни и регулаторни инфраструктури, прилагайки стандартите за безопасност на МААЕ и международните добри практики, като същевременно потвърждават отговорността на всяка държава за гарантиране на ядрена и радиационна безопасност. Това е втората пълномащабна IRRS мисия за България от началото на IRRS програмата на МААЕ през 2006 г.

Екипът на IRRS мисията включваше 16 експерти от 15 държави-членки, двама наблюдатели и трима представители на МААЕ.

По време на 12-дневната мисия екипът от международни експерти проведе срещи със служители на АЯР и МЗ, участва в инспекции в АЕЦ „Козлодуй“, Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“ (ДП РАО) в Козлодуй, „Контролтест“ – компания, работеща в областта на разрушителния и безразрушителния контрол,  Theta Consult – работеща в областта на радиационния контрол и радиационната защита, и Acibadem City Clinic.

В България ядрената енергия осигурява около 40% от електроенергията в страната чрез АЕЦ „Козлодуй“ чрез два реактора с вода под налягане, всеки от които с инсталирана мощност 1000 MWe. Съгласно българската ядрена програма се планира строежа на две нови ядрени мощности на площадката на АЕЦ „Козлодуй“, използвайки технологията АР1000. В страната ядрени и радиационни технологии се използват още в медицината, промишлеността и научните изследвания.

„България разполага с цялостна и утвърдена регулаторна инфраструктура за ядрена и радиационна безопасност. Предизвикателство за Агенцията за ядрено регулиране ще бъде подготовката за осъществяване на регулаторен контрол във връзка с очакваното разширяване на ядрената програма на България“, каза ръководителят на екипа на IRRS мисията Зия Хюсеин Шах, генерален директор на Пакистанския ядрен регулаторен орган (PNRA). „Препоръчваме България да подобри допълнително своята рамка за радиационна защита, особено в медицинския сектор.“

Екипът на IRRS мисията отбеляза, че АЯР има култура на непрекъснато усъвършенстване и е опитен и компетентен регулатор, който изпълнява законовите си задължения без допускане на външно влияние. Идентифицирани бяха и няколко области на добро представяне в това число:

  • Комуникационната политика на АЯР, чрез която активно се привличат ключови заинтересовани страни посредством уебсайт, социални медии и редовни пресконференции, на които се предоставя актуална информация за ядрената и радиационна безопасност в България.
  • Ежедневните комуникации между инспекторите и представителите на ръководството на АЯР гарантират, че регулаторът по всяко време е информиран относно състоянието на безопасността на ядрените инсталации, което позволява навременни реакции при необходимост.
  • АЯР поддържа изчерпателен регистър и база данни на източниците на йонизиращо лъчение (ИЙЛ) с данни, въведени от лицензиантите, което позволява на регулаторът систематично да проверява състоянието на ИЙЛ в съоръженията и да проследява вноса и износа на тези източници в реално време.
  • Наредбата, регулираща осигуряване на защита по време на медицинско облъчване, очертава разпоредбите, обосноваващи медицинското облъчване, включващо както лекаря, даващ предписанието, така и практикуващия радиолог, особено в случаи на фетуси, деца и асимптоматични лица.

В заключителния доклад от мисията към правителството бяха отправени препоръки и предложения за подобряване на регулаторната рамка, които включват:

  • Приемане на национална политика и стратегия за безопасност, съдържаща всички елементи в съответствие със стандартите за безопасност на МААЕ.
  • Адекватно увеличаване на бюджета на АЯР с цел да бъдат обезпечени регулаторните дейности, свързани с планираното разширяване на ядрената програма на България.
  • Гарантиране наличието на цялостна дългосрочна стратегия за развитие на човешките ресурси за АЯР и МЗ, в която да е предвидено адекватно възнаграждение на персонала на регулаторния орган, сравнимо с възнагражденията на други национални организации в ядрената област.
  • Финализиране на прегледа на Стратегията за управление на отработеното ядрено гориво и радиоактивните отпадъци.

Към АЯР и МЗ също бяха отправени препоръки и предложения, а именно:

  • АЯР трябва да проведе независима оценка на ръководството за безопасност и културата на безопасност в цялата организация.
  • АЯР трябва да обмисли въвеждането на процеси на преглед и ревизия на наредбите и ръководствата по систематичен и навременен начин.
  • МЗ трябва да обмисли разработването на регулиращи ръководства за освобождаване на пациенти, които са били подложени на терапевтични радиологични процедури с имплантирани закрити източници.

В заключение г-н Цанко Бачийски, председател на АЯР, каза: „Изказваме нашата сърдечна благодарност към екипа на IRRS мисията и българските партньори за всеотдайните им усилия през последните две седмици“, и добави: „IRRS мисията потвърждава нашия ангажимент за непрекъснато подобряване на ядрената и радиационната безопасност. АЯР ще използва резултатите от мисията за по-нататъшно укрепване на регулаторните способности и националната инфраструктура за безопасност”.

Окончателният доклад на екипа на IRRS мисията ще бъде предоставен на правителството на България след около три месеца.

Стандарти за безопасност на МААЕ

Стандартите за безопасност на МААЕ предоставят стабилна рамка от основни принципи, изисквания и насоки за осигуряване на безопасността. Те отразяват международния консенсус и служат като глобална насока за защита на хората и околната среда от вредното въздействие на йонизиращото лъчение.

 

 

 

Нови координирани изследователски проекти за периода 01.04.2024 г. до 30.09.2024 г.

Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) подкрепя научните изследвания по своите проекти, които се финансират от МААЕ. Тези съвместни изследователски дейности обикновено се изпълняват чрез координирани изследователски проекти (CRP), които обединяват изследователски институти както в развиващите се, така и в развитите държави-членки, за да си сътрудничат по изследователски теми от общ интерес. Изследователски и технически договори и споразумения за научни изследвания се възлагат на институти в държавите-членки за извършване на изследователска работа съгласно тези CRP.

Всеки създаден CRP се състои от мрежа от 10 до 15 изследователски института, които работят координирано в продължение на три до пет години за придобиване и разпространение на нови знания.

Още информация какво представляват координираните изследователски проекти и как може да се включите към тях може да откриете на сайта на МААЕ:

https://www.iaea.org/services/coordinated-research-activities/how-crps-work

В тази връзка ви предоставяме информация за най-новите координирани изследователски проекти, в които може да се включите при проявен интерес, като всеки един има свои крайни срокове за присъединяване към него: https://www.iaea.org/services/coordinated-research-activities.

Започна партньорската проверка за преглед на регулаторната дейност на България в ядрената сфера

Днес, 18 ноември 2024 г., беше официално открита партньорската проверка за преглед на регулаторната дейност на България в областта на ядрената безопасност, радиационната защита и управлението на радиоактивни отпадъци. Сред официалните лица на откриващата среща бяха г-н Зиа Шах, ръководител на екипа от международни експерти, г-жа Добромира Карева, заместник-министър на здравеопазването, и г-н Цанко Бачийски, председател на Агенцията за ядрено регулиране. В откриването участие взеха още представители на АЯР, на Министерството на здравеопазването и на Националния център по радиобиология и радиационна защита.

Integrated Regulatory Review Service или така наречената IRRS мисия е организирана от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) и ще продължи до 29 ноември 2024 г. В нея участват 19 чуждестранни експерти от различни сфери на ядрената безопасност и радиационната защита. В екипа на мисията като наблюдатели са включени представители на Европейската комисия и регулаторния орган на Тайланд.

Мисията е инициирана по покана на българското правителство с цел да бъде прегледано и оценено съответствието на регулаторната рамка, инфраструктура и дейности със стандартите и изискванията на МААЕ в областта на ядрената безопасност, радиационната защита и управлението на радиоактивни отпадъци.

Провеждането на IRRS мисията е в съответствие с препоръката на Директивата на ЕС за ядрена безопасност, която насърчава периодични прегледи на националните рамки и самооценки на компетентните надзорни органи за подобряване на ядрената безопасност на всеки десет години.

 

 

 

 

 

 

 

Издадена лицензия за извеждане от експлоатация на първи и втори енергийни блокове на АЕЦ „Козлодуй“

На 13 ноември 2024 г. председателят на Агенцията за ядрено регулиране  поднови лицензията за извеждане от експлоатация на блок 1 на АЕЦ “Козлодуй” и лицензията за извеждане от експлоатация на блок 2 на АЕЦ “Козлодуй”. На основание параграф 12 от Закона за изменение на Закона за безопасно използване на ядрената енергия, обнародван в Държавен вестник, бр. 27 от 29 март 2024 г., е издадена обща лицензия за извеждане от експлоатация на първи и втори енергийни блокове на АЕЦ “Козлодуй”. Лицензията е със срок 10 години. Дейностите по лицензията ще се извършат от Специализирано поделение „Извеждане от експлоатация 1-4 блок“ на Държавното предприятие „Радиоактивни отпадъци“.

Издаване на лицензия за експлоатация на ядрено съоръжение за третиране и кондициониране на РАО с голям коефициент на намаляване на обема – Съоръжение за плазмено изгаряне.

В началото на месец октомври в Агенцията за ядрено регулиране постъпи заявление от Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“ (ДП РАО) за издаване на лицензията за експлоатация на ядрено съоръжение – Съоръжение за плазмено изгаряне. В тази връзка в агенцията е стартиран процес по извършване на регулаторен преглед и оценка на представените със заявлението документи. Обобщена информация за съоръжението е достъпна тук.

Успешно приключиха платените студентски стажове в АЯР

Председателят на Агенцията за ядрено регулиране връчи удостоверения за успешно преминат стаж на четирима студенти, участвали в програмата за платени стажове на ядрения регулатор тази година. През месец октомври студентите стажуваха в различни структури на АЯР, където имаха възможност да се запознаят отблизо с работата на инспекторите на регулаторния орган. По време на престоя си в АЯР на стажантите бяха представени всички аспекти от дейността на Агенцията. В специализираните дирекции, където бяха разпределени, им беше възложено да работят по стажантски казус, който на финала представиха и защитиха пред колеги от АЯР.

Студентите, които тази година бяха на платени стажове в АЯР, са Бранимира Маркова от катедра „Топлоенергетика и ядрена енергетика“ в Технически университет – София, Дебора Митева от Физически факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, както и Емил Кочев и Петър Тухчиев от Факултета по химия и фармация на СУ „Св. Климент Охридски“.

 

Проведе се първата Международна конференция за малки модулни реактори

От 21 до 25 октомври във Виена се проведе първата Международна конференция за малки модулни реактори и техните приложения, организирана от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Във форума участваха повече от 1200 участници от близо 100 страни. Конференцията беше проведена в решаващ момент на фона на новия световен консенсус относно необходимостта от увеличаване на дела на ядрената енергия за постигане на нетни нулеви емисии до 2050 г.

Малките модулни реактори (ММР) са проектирани да произвеждат обикновено не повече от 300 MW(e), като техният размер ги прави добър вариант за разполагане в отдалечени райони и региони с по-малки електрически мрежи. Проектът им позволява различните модули да бъдат фабрично сглобени преди транспортиране до местата за инсталиране, което потенциално намалява времето, необходимо за тяхното изграждане.

Очаква се производството на ядрена енергия да се разшири значително до средата на века, като според МААЕ универсалните ММР ще представляват голяма част от реакторния парк на бъдещето.

„Главният сценарий на последните прогнози на МААЕ предвижда капацитетът за производство на ядрена електрическа енергия през 2050 г. да бъде два и половина пъти по-голям от днешния. Предвижда се една четвърт от този нов капацитет да идва от ММР“, каза генералният директор на МААЕ Рафаел Мариано Гроси.

Конференцията включваше панелни дискусии по четири основни теми: проекти на ММР, технологии и горивни цикли; законодателни и регулаторни рамки; безопасност и сигурност; и възможности за улесняване на внедряването на ММР.

От българска страна в международния форум участие взеха председателят на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) Цанко Бачийски, директорът на дирекция „Анализи и оценки на безопасносттта“ Елизабет Цветанова и представител на АЕЦ „Козлодуй“.

Преди конференцията г-н Бачийски взе участие в третата пленарна среща по Инициативата за ядрена хармонизация и стандартизация, която е създадена от генералния директор на МААЕ в подкрепа на хармонизирането и стандартизирането на регулаторните и индустриални подходи за улесняване на безопасното и успешно внедряване на ММР по света. Този процес обединява ядрените регулаторни органи и компании от цял свят от ядрения сектор, както и международни организации и промишлени асоциации. Целта на третата пленарна среща е да се направи равносметка на вече свършената работа, да се отчете напредъка, както и трудностите при нейната реализация, да се дискутират нерешените въпроси и да се планират бъдещи действия, където е необходимо. България е активен участник в Инициативата, като представител на АЯР е включен в Работна група 2 „Предлицензионен регулаторен преглед на ММР“.

 

Семинар по втора Тематична Партньорска Проверка на тема „Противопожарна защита“

От 30 септември до 3 октомври 2024 г. в Люксембург се проведе семинар за преглед на докладите за самооценка на страните членки на Европейския съюз във връзка с втората Тематична партньорска проверка на тема „Противопожарна защита“ в ядрени инсталации. В него взеха участие повече от 125 експерти от 22 европейски държави в това число представители на национални регулаторни органи, на оператори на ядрени инсталации, технически експертни групи, международни организации, както и представители на Европейската комисия и страни наблюдателки. От българска стана участие взеха експерти от Агенцията за ядрено регулиране, АЕЦ „Козлодуй“, Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“ и инженерингови организации.

Семинарът е част от дейностите за сътрудничество между органите на държавите-членки на Европейския съюз съгласно Директивата за ядрена безопасност. Неговата цел беше да улесни обмена на информация относно експлоатационния опит и националните подходи в различните тематични области на противопожарната защита, като анализ на пожарната безопасност, пасивна и активна противопожарна защита, предотвратяване на пожари и др.  Крайната цел беше да се идентифицират индивидуални области на добро представяне, както и области за подобрение на всяка от участващите държави.

 

Днес се открива първото издание на Училище по ядрено регулиране

Днес председателят на Агенцията за ядрено регулиране Цанко Бачийски откри първото издание на Училище по ядрено регулиране, което се провежда от 26 до 28 септември 2024 г. в Боровец. Мероприятието се организира от българския регулатор в партньорство с Център за ядрени компетенции Козлодуй. Избраният формат дава възможност за придобиване на теоретични и практически знания.

В първото регулаторно училище участват 18 студенти  от български университети, както и експерти от ядрения сектор. Сред лекторите освен специалисти от АЯР са още представители на Международната агенция за атомна енергия, Агенцията за ядрена енергия към ОИСР, Европейската комисия, Комисията за ядрено регулиране на САЩ и на гръцкия регулаторен орган.

 

 

 

 

 

Приключи 68-мата годишна сесия на Генералната конференция на МААЕ

От 16 до 20 септември 2024 година във Виена се проведе 68-мата редовна годишна сесия на Генералната конференция на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).

Ръководител на българската делегация беше председателят на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) Цанко Бачийски. В състава на делегацията бяха още Георги Самандов, заместник-министър на енергетиката, Иван Андреев, изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй“, представители на министерството на външните работи, министерството на енергетиката, „Български енергиен холдинг“ ЕАД, „АЕЦ Козлодуй“ ЕАД, Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“, Постоянното представителство на Република България при ООН, ОССЕ и други международни организации във Виена, както и представители на АЯР.

В рамките на годишната сесия национално изказване в пленарна зала направи председателят на АЯР Цанко Бачийски. В речта си той подчерта, че страната ни счита ядрената безопасност и сигурност за основен фактор за развитието на ядрената енергетика. България подкрепя и прилага стриктно международно признатите стандарти за безопасност и сигурност в ядрения сектор при експлоатацията на блокове 5 и 6 на АЕЦ „Козлодуй“ и в другите ядрени приложения. Подчерта необходимостта от развитие на капацитета в ядрената област и привличане на младите поколения в ядрената сфера.

В рамките на организирано от Украинския регулатор мероприятие председателят на АЯР изнесе презентация за процеса на диверсификация на ядреното гориво в България. В събитието участие взеха и ръководителите на националните регулатори на Чехия, Унгария, Словакия, Финландия и други, които също споделиха своя опит по тази тема.

Председателят на АЯР взе участие и в Срещата на ръководителите на националните регулатори в областта на ядрената безопасност и сигурност, която традиционно се провежда по време на Генералната конференция.

През тази седмица Българската делегация проведе двустранни срещи с Гръцката комисия по атомна енергия, с делегациите на САЩ,  Канада, както и с компаниите EDF (Франция), CONUAR (Аржентина) и CNNC (Китай).

По време на 68-мата Генерална конференция на МААЕ г-н Бачийски и заместник генералния директор по техническо сътрудничество на МААЕ г-н Хуа Лиу подписаха Петата национална рамкова програма в областта на техническото сътрудничество за периода 2024 – 2029 година. Програмата има важно значение за постигането на нашите национални цели в областта на безопасното използване на ядрената енергия и ядрените приложения.

В рамките на провелата се годишна сесия бяха дискутирани и одобрени резолюции в областта на ядрената и радиационна безопасност, ядрената сигурност, ядрената наука, технологии и приложения, системата на гаранции на МААЕ, техническото сътрудничество, както и други важни документи за дейността на международната агенция. Одобрени бяха докладът за изпълнението на бюджета за 2023 г., както и бе приет бюджетът на МААЕ за 2025 г. Одобрен беше и новият състав на Съвета на управляващите на МААЕ. Припомняме, че България беше член на Борда на управляващите за периода 2022 – 2024 г.