Семинар по втора Тематична Партньорска Проверка на тема „Противопожарна защита“

От 30 септември до 3 октомври 2024 г. в Люксембург се проведе семинар за преглед на докладите за самооценка на страните членки на Европейския съюз във връзка с втората Тематична партньорска проверка на тема „Противопожарна защита“ в ядрени инсталации. В него взеха участие повече от 125 експерти от 22 европейски държави в това число представители на национални регулаторни органи, на оператори на ядрени инсталации, технически експертни групи, международни организации, както и представители на Европейската комисия и страни наблюдателки. От българска стана участие взеха експерти от Агенцията за ядрено регулиране, АЕЦ „Козлодуй“, Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“ и инженерингови организации.

Семинарът е част от дейностите за сътрудничество между органите на държавите-членки на Европейския съюз съгласно Директивата за ядрена безопасност. Неговата цел беше да улесни обмена на информация относно експлоатационния опит и националните подходи в различните тематични области на противопожарната защита, като анализ на пожарната безопасност, пасивна и активна противопожарна защита, предотвратяване на пожари и др.  Крайната цел беше да се идентифицират индивидуални области на добро представяне, както и области за подобрение на всяка от участващите държави.

 

Днес се открива първото издание на Училище по ядрено регулиране

Днес председателят на Агенцията за ядрено регулиране Цанко Бачийски откри първото издание на Училище по ядрено регулиране, което се провежда от 26 до 28 септември 2024 г. в Боровец. Мероприятието се организира от българския регулатор в партньорство с Център за ядрени компетенции Козлодуй. Избраният формат дава възможност за придобиване на теоретични и практически знания.

В първото регулаторно училище участват 18 студенти  от български университети, както и експерти от ядрения сектор. Сред лекторите освен специалисти от АЯР са още представители на Международната агенция за атомна енергия, Агенцията за ядрена енергия към ОИСР, Европейската комисия, Комисията за ядрено регулиране на САЩ и на гръцкия регулаторен орган.

 

 

 

 

 

Приключи 68-мата годишна сесия на Генералната конференция на МААЕ

От 16 до 20 септември 2024 година във Виена се проведе 68-мата редовна годишна сесия на Генералната конференция на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).

Ръководител на българската делегация беше председателят на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) Цанко Бачийски. В състава на делегацията бяха още Георги Самандов, заместник-министър на енергетиката, Иван Андреев, изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй“, представители на министерството на външните работи, министерството на енергетиката, „Български енергиен холдинг“ ЕАД, „АЕЦ Козлодуй“ ЕАД, Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“, Постоянното представителство на Република България при ООН, ОССЕ и други международни организации във Виена, както и представители на АЯР.

В рамките на годишната сесия национално изказване в пленарна зала направи председателят на АЯР Цанко Бачийски. В речта си той подчерта, че страната ни счита ядрената безопасност и сигурност за основен фактор за развитието на ядрената енергетика. България подкрепя и прилага стриктно международно признатите стандарти за безопасност и сигурност в ядрения сектор при експлоатацията на блокове 5 и 6 на АЕЦ „Козлодуй“ и в другите ядрени приложения. Подчерта необходимостта от развитие на капацитета в ядрената област и привличане на младите поколения в ядрената сфера.

В рамките на организирано от Украинския регулатор мероприятие председателят на АЯР изнесе презентация за процеса на диверсификация на ядреното гориво в България. В събитието участие взеха и ръководителите на националните регулатори на Чехия, Унгария, Словакия, Финландия и други, които също споделиха своя опит по тази тема.

Председателят на АЯР взе участие и в Срещата на ръководителите на националните регулатори в областта на ядрената безопасност и сигурност, която традиционно се провежда по време на Генералната конференция.

През тази седмица Българската делегация проведе двустранни срещи с Гръцката комисия по атомна енергия, с делегациите на САЩ,  Канада, както и с компаниите EDF (Франция), CONUAR (Аржентина) и CNNC (Китай).

По време на 68-мата Генерална конференция на МААЕ г-н Бачийски и заместник генералния директор по техническо сътрудничество на МААЕ г-н Хуа Лиу подписаха Петата национална рамкова програма в областта на техническото сътрудничество за периода 2024 – 2029 година. Програмата има важно значение за постигането на нашите национални цели в областта на безопасното използване на ядрената енергия и ядрените приложения.

В рамките на провелата се годишна сесия бяха дискутирани и одобрени резолюции в областта на ядрената и радиационна безопасност, ядрената сигурност, ядрената наука, технологии и приложения, системата на гаранции на МААЕ, техническото сътрудничество, както и други важни документи за дейността на международната агенция. Одобрени бяха докладът за изпълнението на бюджета за 2023 г., както и бе приет бюджетът на МААЕ за 2025 г. Одобрен беше и новият състав на Съвета на управляващите на МААЕ. Припомняме, че България беше член на Борда на управляващите за периода 2022 – 2024 г.

 

 

 

 

АЯР възнамерява да сключи договор за техническа поддръжка при лицензирането на проекта и строителството на блок 7 на АЕЦ „Козлодуй“

Агенцията за ядрено регулиране възнамерява да сключи договор с организация за техническа поддръжка за консултиране на регулаторните решения, които ще бъдат взети в процеса на регулаторен преглед на проекта и надзор при производството на оборудване и подготвителните строителни дейности на блок 7 на АЕЦ „Козлодуй“. Целта на настоящoто проучване е да се проведат пазарни консултации в съответствие с чл.44, ал.1 от Закона за обществените поръчки.

 

Документите за провежданите пазарни консултации можете да намерите тук.

Още един студент успешно премина стаж в АЯР

Председателят на Агенция за ядрено регулиране Цанко Бачийски връчи удостоверения за успешно преминат стаж на Мария Илиева, която стажува в продължение на две седмици в ядрения регулатор. Тя е студент по Инженерна физика в Софийски университет „Св. Климент Охриски“ и беше на стаж в две от структурите на специализираната администрация на Агенцията, а именно в отел „Аварийно планиране и готовност“ към главна дирекция „Ядрена безопасност“ и в дирекция „Радиационна защита“.

По време на първата седмица от престоя си в Агенцията Мария се запозна с националното законодателство и международните изисквания и стандарти в областта на аварийното планиране и реагиране. На финала на стажа си тя изготви изчисления със специализирания софтуер JRODOS с фиктивен източник на изхвърляне и определи посоката, разпространението и контурите на потенциален радиоактивен облак.

През втората седмица от стажа си в Агенцията за ядрено регулиране Мария се запозна с дейностите на дирекция “Радиационна защита” и законодателството в областта на радиационната защита. В края на стажа си тя подготви и представи стажантски казус на тема: “Радиационна защита на населението при ситуации на аварийно облъчване”.

Агенцията за ядрено регулиране участва в централизираната кампания за летни студентски стажове в държавната администрация за поредна година. Стажантската програма предоставя възможности за провеждане на пълноценни стажове за талантливи български студенти в структурите на държавната администрация на всички нива и в цялата страна. Кампанията е с фокус върху придобиването на практически опит, нови професионални умения и запознаване с държавната администрация.

 

 

 

 

 

 

 

Информация относно събитие в АЕЦ „Запорожие“ от 11.08.2024 г.

Украинският регулаторен орган е публикувал съобщение в Единната система за обмен на информация в случай на инцидент или авария на Международната агенция по атомна енергия (МААЕ), че на 11.08.2021 около 21:00 часа местно време е наблюдаван пожар на площадката на АЕЦ „Запорожие“ (ЗАЕЦ) в зоната на охладителните кули на централата. Охладителните кули не съдържат ядрен или радиоактивен материал и не са част от структурите, системите и компонентите, важни за безопасността. Към момента на публикуване на съобщението не е установена причината за възникване на пожара. Не е установена промяна в стойностите на радиационния фон на площадката на ЗАЕЦ.

На 12.08.2024 г. генералният директор на MAAE, г-н Рафаел Мариано Гросси е направил изявление във връзка с възникналото събитие в ЗАЕЦ. Резюме на изявлението е направено в текста по-долу:

Експертите от МААЕ, намиращи се на площадката на ЗАЕЦ, са станали свидетели на множество експлозии вечерта на 11.08.2024 г., след което са наблюдавали гъст тъмен дим, идващ от северозападната част на площадката. На 12.08.2024 г. експертите на МААЕ са чули експлозия и по същото време са уведомени от ЗАЕЦ, че е била осъществена предполагаема атака с дрон по една от двете охладителни кули на централата.

За да се установят мащабите и вероятната причина за събитието, Мисията на МААЕ за подкрепа и помощ на ЗАЕЦ е изискала незабавен достъп до охладителната кула за оценка на щетите.

Запорожката АЕЦ има две охладителни кули, разположени в северната част на басейна за охлаждане, извън периметъра на ЗАЕЦ. Охладителните кули се използват по време на експлоатация на централата. Тяхната повреда не засяга пряко безопасността на шестте блока, които в момента са спрени.

Запорожката АЕЦ е потвърдила на експертите от МААЕ, че няма риск от повишаване на нивата на радиация, тъй като няма радиоактивен материал в близост до предполагаемата зона на атаката. Експертите на МААЕ независимо са проверили нивата на радиация и са потвърдили, че те са без промяна. Генералният директор на МААЕ Гросси е заявил, че случилото се няма влияние върху ядрената безопасност.

Пълният текст на изявлението на генералния директор на МААЕ се намира на адрес: https://www.iaea.org/newscenter/pressreleases/update-242-iaea-director-general-statement-on-situation-in-ukraine

Ръководството на АЯР се срещна с представители на Комисията за ядрено регулиранe на САЩ

Днес представители на Агенцията за ядрено регулиране, начело с председателя Цанко Бачийски, се срещнаха с американска делегация, водена от комисар Дейвид Райт от Комисията за ядрено регулиране на САЩ (U.S. NRC). В срещата от американска страна участие взеха и представители от Посолството на САЩ в България.

По време на срещата беше обсъдено двустранното сътрудничество между двата регулатора. Бяха разгледани и възможностите за използване на програмите за обучение на U.S. NRC предвид предстоящото  лицензиране на нов тип ядрени мощности по технологията AP 1000.

През декември 2023 г. Агенцията за ядрено регулиране поднови споразумението за обмен на техническа информация и сътрудничество по въпросите на ядрената безопасност с Комисията за ядрено регулиране на САЩ. Целта на подновяването е поддържане и развитие на стратегическото партньорство между ядрените регулатори на двете страни.

 

 

 

 

 

Президентът на полския ядрен регулатор е на посещение в АЯР

В началото на седмицата към групата от полски експерти, които са на  научно посещение в Агенцията за ядрено регулиране, се присъедини и президентът на ядрения регулатор на Полша г-н Анджей Гловацки. Той е придружаван от г-жа Ига Постарек-Тофил, директор на Бюрото за политики и международно сътрудничество в полския регулатор.

Днес президентът на ядрения регулатор на Полша се срещна с ръководството на Агенцията за ядрено регулиране. В програмата на визитата му бяха включени още посещения в АЕЦ „Козлодуй“, площадка „Радиана“ на Националното хранилище за радиоактивни отпадъци и централата на Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“.

 

 

 

Изменени са три лицензии на АЕЦ „Козлодуй“

Днес председателят на Агенцията за ядрено регулиране г-н Цанко Бачийски връчи на г-н Иван Андреев, изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй“, изменените лицензии за експлоатация на блок 5 и 6 на атомната електроцентрала, както и на Хранилището за сухо съхранение на отработено ядрено гориво. Във връзка с внесените в края на месец март тази година изменения в Закона за безопасно използване на ядрената енергия, лицензиите за експлоатация на трите ядрени съоръжения не са ограничени със срок. Съгласно направените изменения в закона в лицензиите е поставено условие за  извършване на периодичен преглед на безопасността минимум веднъж на десет години. Резултатите от този преглед следва да обосноват безопасната експлоатация на ядрените съоръжения и са предпоставка председателят на АЯР да издаде заповед за тяхното одобрение и да определи периода за извършване на следващия периодичен преглед на безопасността.

 

Полски експерти са на посещение в АЯР

От днес до 31 юли 2024 година на научно посещение в Агенцията за ядрено регулиране са експерти от Националната агенция за ядрена енергия (PAA) и Предприятието за погребване на радиоактивни отпадъци (ZUOP) на Полша. Визитата е по инициатива на полската страна и е финансирана от Международната агенция за атомна енергия.

Целта на научното посещение е полските експерти да се запознаят с различни аспекти от извеждането от експлоатация, управлението на радиоактивните отпадъци, както и свързаните с тях регулаторни дейности. Очаква се да бъде обменена информация по подготовката на новите ядрени проекти в двете държави. В рамките на визитата са планирани посещения в централата на Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“, Постоянното хранилище за радиоактивни отпадъци в Нови Хан, Специализираното поделение за радиоактивни отпадъци в Козлодуй и площадка „Радиана“ на Националното хранилище за радиоактивни отпадъци. Полските представители ще бъдат запознати и с работата на АЕЦ „Козлодуй“.

В началото на следващата седмица към групата от полски експерти ще се присъедини и президентът на ядрения регулатор на Полша г-н Анджей Гловацки.