АЯР домакинства работна среща за развитието на човешките ресурси в ядрената сфера

На 13 юни в Агенцията за ядрено регулиране се проведе работна среща, посветена на изпълнението на Националната стратегия за развитие на човешките ресурси в ядрената сфера. Срещата беше организирана съвместно с Министерството на образованието и науката (МОН).

Срещата откри председателят на АЯР г-н Цанко Бачийски, който подчерта водещата роля на МОН и благодари за доброто сътрудничество между двете институции за решаването на проблема с кадрите в ядрената сфера. Той отбеляза важността на устойчивия подход към кадровото осигуряване на ядрената индустрия.

След него думата взе заместник-министърът на образованието и науката г-жа Таня Михайлова, която подчерта, че подходът при решаването на проблема с кадрите в ядрената сфера трябва да е съвместна работа между всички заинтересовани страни – институции, бизнес и неправителствен сектор. Г-жа Христина Христова, координатор по Националната стратегия в АЯР постави акцент върху преодоляването на дисбаланса между образованието и потребностите на икономиката като път за разрешаване на проблема.

Във фокуса на дискусиите беше подготовката на кадри за ядрената сфера в средното образование. Представителите на институциите се обединиха около разбирането, че основите на проблема с недостига на специалисти в сектора се коренят именно в този образователен етап.

Сред обсъдените ключови теми бяха:

  • засилване на акцентите върху ядрените технологии в някои STEM центрове чрез включване на съдържание по ядрена физика и ядрена енергетика;
  • интегриране на темата за ядрената енергия в учебните програми по физика, в избираемите модули на профилирана подготовка и в професионалното образование;
  • обучение и надграждане на квалификацията на учителите, преподаващи теми, свързани с ядрената енергия и ядрено знание;
  • участие на представители на ядрената индустрия в разработването и актуализирането на учебни планове и изпитни програми.

Срещата събра широк кръг участници – представители на Министерството на образованието и науката, Националния STEM център, Регионалните управления на образованието от Враца, Монтана, Плевен и София, директори на професионални гимназии, представители на висши учебни заведения, както и на ключови институции от ядрената сфера – АЕЦ „Козлодуй“, „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“, Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“ и Центъра за ядрени компетенции.

В резултат на дискусиите беше предложено създаването на междуведомствена работна група, която да изготви следващия 3-годишен план за изпълнение на Националната стратегия. Целта на този план е да предложи ефективни и практически приложими решения за подобряване на образователната подготовка и изграждане на устойчива система за развитие на кадри в ядрената сфера.

 

Петима участници са поставени на конферентна маса с микрофони, водни бутилки и флагове на заден план. Провеждане на дискусия по ключови въпроси в ядрената сфера и човешките ресурси съвместно с експерт от АЯР.
Група лица провежда работна среща, дискутирайки въпроси, свързани с човешки ресурси, около голяма конферентна маса.

Представители на АЯР участваха в семинар за “Tърсене и сигурно съхраняване на безстопанствени радиоактивни източници”

Oт 2 до 6 юни 2025 г. в София се проведе семинар за “Tърсене и сигурно съхраняване на безстопанствени радиоактивни източници”. Семинарът се организира от Тихоокеанската северозападна национална лаборатория (PNNL) на САЩ с подкрепата на Националната администрация по ядрена сигурност към Министерството на енергетиката на САЩ (DOE/NNSA).

В семинара взеха участие експерти от дирекции „Радиационна защита“ и „Международно сътрудничество“ на АЯР, както и представители на Министерството на вътрешните работи – Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, Държавното предприятие „Радиоактивни отпадъци“, Националната следствена служба, Националния център по радиобиология и радиационна защита и Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика – БАН. ИЯИЯЕ на БАН беше домакин на симулацията на търсенето на радиоактивни източници.

Първият такъв семинар в България е проведен през далечната 2006 г. 

 

 

 

Председателят на АЯР Цанко Бачийски участва в Международната ядрена конференция на БУЛАТОМ

Председателят на Агенцията за ядрено регулиране Цанко Бачийски участва в Международната ядрена конференция, организирана от сдружението Български атомен форум (БУЛАТОМ). Традиционната конференция се провежда от 4 до 6 юни, под патронажа на Министерство на енергетиката и Агенцията за ядрено регулиране. Темата е „Българската атомна енергетика – национална, регионална и световна енергийна сигурност“.

 

Представители на АЯР ще изнесат презентации по темите: „Измененията на закона за безопасно използване на ядрената енергия, приети през 2024 г. и тяхното отражение върху лицензионния процес“, която ще бъде представена от заместник-председателя на АЯР Борислав Станимиров, и „Национална стратегия за развитие на човешките ресурси в ядрената сфера 2022–2032 и нейното изпълнение“, която ще докладва д-р Петър Ванков.

 

Конференцията откри Богомил Манчев, председател на Управителния съвет на БУЛАТОМ. Сред официалните гости са Жечо Станков, министър на енергетиката, Валентин Николов, изпълнителен директор на  Българския енергиен холдинг, Ива Николовa, член на Съвета на директорите на АЕЦ „Козлодуй“ ЕАД, Петьо Иванов,  изпълнителен директор на „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности” ЕАД, и Антон Славов, председател на УС на ЕСО ЕАД. 

 

Мащабният форум, посветен на развитието на ядрената енергетика в България и Европа, очаква над 300 участници от ядрения сектор в страната, чуждестранни компании от ядрения бизнес, представители на Европейската комисия и дипломатическите мисии в България.

БУЛАТОМ подкрепя и бъдещите кадри, като осигурява участие на форума на над 50 студенти от Софийския университет, Пловдивския университет, Русенския университет, Техническия университет – София и УНСС.

 

На сцената на Международната ядрена конференция, организирана от Български атомен форум, осем панели, сред които Цанко Бачийски, са разположени на масата. Зад тях са добавени лога и таблицата на Агенцията за ядрено регулиране АЯР.

Посещение на експерти от Националния ядрен регулатор на Южна Африка

На 19 и 20 май на посещение в Агенцията за ядрено регулиране са експерти от Националния ядрен регулатор (NNR) на Южна Африка. Посещението е в рамките на проекта „Подкрепа за Националния ядрен регулатор в Южна Африка“, организиран и финансиран по линия на Инструмента за сътрудничество в областта на ядрената безопасност на Европейския съюз.

Програмата на посещението е фокусирана върху представянето на регулаторната рамка в ядрения сектор между двете страни.  Експертите от АЯР запознаха своите колеги с опита и най-добрите практики на България в областта на регулирането и лицензирането, анализите на безопасността, модернизацията и извеждането от експлоатация на ядрени съоръжение, управлението на радиоактивните отпадъци и други важни регулаторни теми. Разгледани бяха въпроси с лицензирането на съоръжението за погребване на ниско- и средно радиоактивни отпадъци RADIANA, практиките за информираност на заинтересованите страни и обществеността, както и международното сътрудничество.

Специално внимание е обърнато на сравнителния анализ на регулаторните среди на България и Южна Африка, идентифицирането на ключовите предизвикателства при извеждането от експлоатация на съоръжения и подобряването на техническото разбиране в областта на анализа и моделирането на безопасността.

 

Група лица, позиционирани пред таблицата на Агенцията за ядрено регулиране в конферентна зала.

 

 

Групата лица е разположена около конферентна маса по време на работна среща. На екрана е излъчен видеоконферентен разговор.

Издаване на лицензия за извеждане от експлоатация на ядрено съоръжение „ПХРАО-Нови Хан“.

В края на месец март в Агенцията за ядрено регулиране постъпи заявление от Държавното предприятие „Радиоактивни отпадъци“ (ДП РАО) за издаване на лицензията за извеждане от експлоатация на ядрено съоръжение „ПХРАО-Нови Хан“. В тази връзка в агенцията е стартиран процес по извършване на регулаторен преглед и оценка на представените със заявлението документи. Обобщена информация за съоръжението е достъпна тук.

АЯР организира първия по рода си Национален семинар по ядрено право

Агенцията за ядрено регулиране в сътрудничество с Международната агенция за атомна енергия организира първия по рода си Национален семинар по ядрено право, който се провежда в София от 13 до 15 май.

      Целта на семинара е да бъде подпомогната националната правна рамка, регулираща безопасното и сигурно използване на ядрената енергия. По време на мероприятието ще се разгледат четирите основни стълба на ядреното право – ядрената безопасност, ядрената сигурност, гаранциите и гражданската отговорност при ядрена щета. Обърнато е внимание и на правната рамка за изграждането на нови ядрени мощности, включително и малки модулни реактори.

      Лектори на семинара са видни експерти от Секцията за ядрено и договорно право на МААЕ.

       В семинара участват над 20 представители и експерти на институции в България, сред които Министерството на енергетиката, Министерството на външните работи, Българският енергиен холдинг, АЕЦ „Козлодуй“, “АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД, Държавното предприятие „Радиоактивни отпадъци“, Университетът за национално и световно стопанство и Агенцията за ядрено регулиране.

 

Група лица, позиционирани за обща снимка в конферентна зала на Агенцията за ядрено регулиране.

 

 

Участници са разположени около голяма конферентна маса в заседателна зала; използват се презентационни екрани и работни материали.

Агенцията за ядрено регулиране обявява конкурс за платени студентски стажове

    Стажът ще се проведе в дирекциите  „Ядрена безопасност“,  „Анализи и оценки на безопасността“ и „Радиационна защита“.

Студентите ще имат възможност:

  • да се запознаят с актуалното законодателство в областта на ядрената енергетика;
  • да се запознаят с вътрешните процедури и практики в областта на регулирането на ядрени съоръжения и източници с йонизиращи лъчения;
  • да се научат да работят със специализиран софтуер и апаратура;
  • да вземат участие в реални инспекции на обекти с източници на йонизиращи лъчения или да посетят ядрено съоръжение.

Продължителност на стажа: 1 месец, считано от 14 юли 2025 г.

Брой стажантски места, за които е обявен конкурс: 4

Индивидуална месечна заплата: 1077 лв.

Начин за провеждане на конкурса: по документи

Допълнителни умения и опит, носещи предимство за кандидатите: ползване на английски език писмено и говоримо

Минимални изисквания към кандидатите

  • записан 3-ти курс в професионални направления: „Физически науки“, „Химически науки“, „Енергетика“, „Машинно инженерство“, „Електротехника, електроника и автоматика“, „Химични технологии“; Архитектура, строителство и геодезия“, „Науки за земята“, „Национална сигурност“
  • минимален успех много добър 4.50 от завършен зимен семестър на настоящата учебна година;
  • да са български граждани;
  • да са на възраст до 30 години.

Необходими документи за кандидатстване:

  • автобиография;
  • кратко мотивационно писмо, в което да се посочи областта на интереси;
  • уверение за среден успех от зимен семестър на настоящата учебна година;
  • уверение за записан летен семестър на настоящата учебна година.

Място за подаване на документите: лично или чрез пълномощник в деловодството на АЯР на адрес: София, бул. „Шипченски проход“ № 69 или по електронен път на имейл careers@bnra.bg

Срок за подаване на документите: 31.05.2025 г.

Информация относно настъпилото в Испания събитие, свързано със загуба на външно електрическо захранване на 7 ядрени енергийни блока

На 28.04.2025 г. в 14:47 часа наше време поради възникнал проблем в електропреносната мрежа е настъпила загуба на външно електрозахранване на следните ядрени блокове в Испания: ASCO-1, ASCO-2, VANDELLOS-2, ALMARAZ-1, ALMARAZ-2, TRILLO и CONFRENTES. Всичките седем ядрени съоръжения са спрени и се разхлаждат. Захранването с електрическа енергия на блоковете се осъществява посредством наличните дизел-генератори. Няма загуби на функциите на безопасност на съоръженията. Не се очакват радиоактивни изхвърляния в околната среда. Не са установени промени в радиационната обстановка.

АЯР поднови лицензията на Специализираното поделение „РАО – Козлодуй“ към ДП РАО

На 28 април 2025 г. Агенцията за ядрено регулиране поднови лицензията, издадена на Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“, за експлоатация на съоръжение за управление на радиоактивни отпадъци чрез Специализирано поделение „РАО – Козлодуй“.

Преиздадената лицензия е валидна за срок от 10 години и е четвъртата поред, издадена за това ядрено съоръжение. То играе ключова роля в управлението на отпадъците, генерирани при работата на АЕЦ „Козлодуй“, както и на отпадъците от извеждането от експлоатация на блокове 1 до 4 на атомната електроцентрала.

Процесът по подновяване на лицензията премина в пълно съответствие със Закона за безопасно използване на ядрената енергия. В рамките на процедурата бяха разгледани документи, доказващи, че съоръжението работи по ясно установени правила и прилага строги мерки за радиационна защита и безопасност.

С подновяването на разрешението се гарантира, че дейностите по управление на радиоактивни отпадъци ще продължат да се извършват по отговорен и сигурен начин, в полза на хората и околната среда.

 

АЯР издаде лицензия за експлоатация на Съоръжение за плазмено изгаряне

Агенцията за ядрено регулиране издаде лицензия за експлоатация на Съоръжение за плазмено изгаряне (СПИ) – ядрено съоръжение за управление на Радиоактивни отпадъци. Срокът на действие на лицензията е 10 години.

Производството по издаване на лицензия за експлоатация на ядрено съоръжение е в съответствие с изискванията на Закона за безопасно използване на ядрената енергия. Документите, които са приложени към заявлението за издаване на лицензия за експлоатация на Съоръжение за плазмено изгаряне са в съответствие с чл. 4, чл. 35, чл. 47, чл. 48 и чл. 53 на Наредбата за реда за издаване на лицензии и разрешения за безопасно използване на ядрената енергия.

Експлоатацията на Съоръжението за плазмено изгаряне позволява значително намаляване на обема на радиоактивните отпадъци от Категория 2a на площадката на АЕЦ „Козлодуй“. Високотемпературната плазмена технология гарантира получаването на твърд стъкловиден краен продукт, подходящ за трайно съхраняване на имобилизираните радионуклиди.

В Съоръжението за плазмено изгаряне се преработват горими материали, включително смесени с метални компоненти, бетон и др. Изключително високите температури, както и допълнителното изгаряне в камерата за вторично третиране с последващо бързо охлаждане, осигуряват пълното разграждане на всички органични материали и възпрепятстват образуването на диоксини и фурани, вредни за околната среда и населението.

 

Интериор на индустриална сграда с големи метални тръби, контролни панели и технологично оборудване.