Европейски съюз
Република България е член на Европейския съюз и Европейската общност по атомна енергия от м. януари 2007 г.
От Договора за създаване на европейска общност по атомна енергия (Договор ЕВРАТОМ) произтичат и определен брой специфични задължения на страната по отношение на безопасността при използване на ядрената енергия и йонизиращите лъчения, като:
- Инкорпориране в законодателството на утвърдените на основание на Договора ЕВРАТОМ основни норми за защита на здравето от опасното въздействие на йонизиращите лъчения, както и уведомяване за това на Европейската комисия (ЕК);
- Уведомяване на ЕК за издаване на лицензии, свързани с изграждането и експлоатацията на нови ядрени съоръжения;
- Задължения в областта на Гаранциите за неразпространение на ядреното оръжие, свързани с провеждането на инспекции на територията на Република България, включително задължения, произтичащи от прилагането на тристранни механизми за взаимодействие (ЕВРАТОМ-МААЕ-Република България) в областта на Гаранциите.
Транспонирането на Директиви и уведомяването за изпълнението на задълженията, произтичащи от Договора ЕВРАТОМ, Регламенти, Директиви и други норми на Европейския съюз по отношение на безопасността при използване на ядрената енергия и йонизиращите лъчения и управлението на радиоактивните отпадъци и отработеното гориво е в компетенциите на председателя на Агенцията за ядрено регулиране.
Като част от Договора за ЕВРАТОМ, българското законодателство е в пълно съответствие с изискванията на Директиви 2009/71/ ЕВРАТОМ на Съвета и Директива 2014/87/ ЕВРАТОМ на Съвета за установяване на рамка на Общността за ядрената безопасност на ядрените инсталации, Директива 2011/70/ ЕВРАТОМ на Съвета за установяване на рамка на Общността за отговорно и безопасно управление на отработено гориво и радиоактивни отпадъци, Директивата за основните норми на безопасност (Директива 2013/59/ ЕВРАТОМ на Съвета), Директива 2013/59/ ЕВРАТОМ на Съвета за определяне на основни норми на безопасност за защита срещу опасностите, произтичащи от излагане на йонизиращо лъчение и за отмяна на директиви 89/618/ ЕВРАТОМ, 90/641/ ЕВРАТОМ, 96/29/ ЕВРАТОМ, 97/43/ ЕВРАТОМ и 2003/122/ ЕВРАТОМ и други свързани директиви и регламенти в ядрената област.
АЯР изготвя националните доклади на Република България по:
- Директива 2009/71/ЕВРАТОМ за установяване на общностна рамка за ядрената безопасност на ядрените инсталации (изменена с Директива 2014/87/ЕВРАТОМ);
- Директива 2011/70/ЕВРАТОМ за създаване на рамка на Общността за отговорно и безопасно управление на отработено гориво и радиоактивни отпадъци;
- Директива 2006/117/ЕВРАТОМ относно надзор и контрол на превоза на радиоактивни отпадъци и отработено гориво.
Участие в работни органи към институциите на Европейския съюз
АЯР участва със свои представители в работните органи/ на Европейския съюз, разглеждащи въпроси, свързани с безопасността при използване на ядрената енергия и йонизиращите лъчения и управлението на радиоактивните отпадъци и отработеното гориво.
На ниво председател и заместник-председател, АЯР участва в работата на Групата на европейските регулатори за ядрена безопасност (ENSREG).
Председателят на АЯР изпълнява функциите на компетентен орган и пункт за връзка по системата на Европейския съюз за ранен обмен на информация в случай на радиационна опасност (ECURIE).
Експерти от АЯР са национални представители на Република България по чл. 31 и чл. 37 на Договора ЕВРАТОМ. Експерти на АЯР участват в работните органи по въпросите на прилагане на Гаранциите на ЕВРАТОМ.
Представители на Агенцията участват в съвместни международни проекти, финансирани от Европейския инструмент за международно сътрудничество в областта на ядрената безопасност за подпомагане на ядрените регулатори извън Европейския съюз (в миналото по проекти в Украйна, Беларус и Турция, на настоящия етап – Армения и Египет).